Halkbilimi

Halkbiliminin tüm alanlarıyla tanışmamı sağlayan yer, ODTÜ’nün en köklü ve en büyük topluluğu olan Türk Halk Bilimi Topluluğu oldu. Topluluğa üniversitedeki ilk senemde üye oldum ve lisans boyunca Trabzon, Trakya, Artvin, Aydın, Rize, Antep, Uşak, Üsküp ve Hakkari halk oyunu ekipleri ile “Yelkovan” adlı “halk oyunları tiyatrosu” grubunda ve yürütme kurullarında yer aldım.

Lisans eğitimimin son senesinde ise topluluğun yönetim kurulunda yer aldım. Anadolu kültürünün tüm parçalarına eşit ağırlık veren; etkinliklerini kişisel istekler-zıtlaşmalar yerine, topluluk yararına göre belirleyen; topluluğu ideolojik fikirlere alet etmeyen; topluluğun geçmişinden faydalanmayı bilen, ama bu geçmişin esiri olmayan genç nesiller yetişsin istedik. Lisanüstü eğitimimin ilk senesinde yine yönetim kurulunda yer aldım ve halk tiyatrosu çalışmalarına katıldım.

THBT’de öğrenci olarak yer aldığım son senelerde 50.yıl çalışmalarında yer aldım; topluluğumuzun tanıtımını ve kaynaklarını artırması için yeni bir alt birim olan “Tanıtım Alt Birimi”nin açılması ve yürütülmesinde çalıştım. Ayrıca AB projesi çerçevesinde Bulgaristan’da düzenlenen gösterilerde yer aldım.

THBT’de yer alarak: Eğlenerek spor yaptım. Para saçarak sosyalleşmek, tüketmek yerine; ulusal değerleri yaşatma uğraşı içinde bilinçli insanlarla çalıştım, ürettim, arkadaşlık kurdum. Kültürümüzü daha iyi tanıyıp halkımızın yaşayışını daha iyi anladım. Şimdi de THBT Mezunları’nın bir parçası olarak bu güzel çalışmalara devam ediyorum.